BNP Paribas

Vinnarbyrån

Inför vecka 15 – 2025

7/4-2025 OMXS30: Rädda det som räddas kan verkar vara mottot

Teknisk analys OMXS30: För en vecka sedan skrev jag: ”Det extremt översålda läget vi ser nu borde leda till en uppstuds. Om det inte blir någon uppstuds när det borde bli det är det fortsatt fler som vill bli av med risk än de som är sugna på att kliva på tåget. Torsdagens punktering av 2600-nivån fib 62% för den senaste uppgången att punkteras. Risken är därmed större för en nedgång mot decemberlägsta vid 2435 än att vi kommer se standard line återtas och indexet ställa in siktet mot den senaste ATH-noteringen vid 2767.”

Den gångna veckan inleddes med ett test av årslägsta vid 2495 som punkterades i onsdags och därmed ställde in siktet mot decemberlägsta vid 2435 men veckan avslutades med en vattenfallsliknande nedgång som fick både augustilägsta och 2300 att punkteras. Nu testas motpolen från oktober 2023 av. Totalt backade OMXS30 med 10 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu istället eliminerats till en nedgång med 7,9 procent. Veckonedgången var den största sedan början av mars 2020 och nu testas för första gången sedan november 2023 det fyraåriga medelvärdet av.

Den långa trenden som jag definierar genom bland annat lutningen på 200-dagars glidande medelvärde börjar nu peka svagt nedåt. Den 6/2 effektuerades ett äkta gyllene kors som fortfarande är i spel. Trendfasindikatorn har nu fallit ner i zonen där det varnas för att risken för nedgång är större än chansen till uppgång. Fram till att standard line återtas ska vi vara beredda på att uppstudsar är tjurfällor.

Volymen har tilltagit i takt med nedgången och i fredags föll indexet med en volym som var hela 93 procent högre än det dagliga snittet för de senaste tre månaderna. Volymbalansen är nu negativ.

SMACD lämnade i slutet av februari ett negativt kors som fortfarande är i spel. De korta momentumindikatorerna är nu hårt spända på nedsidan och det borde leda till en uppstuds men om så inte blir fallet är det ytterligare ett svaghetstecken.

Andelen aktier på OMXSPI som steg den gångna veckan uppgick till 31 procent. Just nu är det 14 procent av aktierna på large cap som noteras över MA-200. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.

Bredden mellan bollingerbanden noteras inför dagen till 16,8 procent vilket är klart över snittet vid 5,9 procent. Senast vollan var lika hög var den 11 mars 2022.

På ovansidan möter närmast området vid 2290-2310 följt av 2370 och zonen vid 2390-2410 samt 2480.

På nedsidan möter närmast 2286 följt av 2252 och området vid 2210-2190 samt 2040.

På lång sikt är jag neutral.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag negativ.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag negativ.

Positiv minidivergens

Sammanfattning: OMXS30 har nu fallit med 17,6 procent sedan toppen vid 2767 den 3 mars och var i fredags nere vid 2250 som på punkten när är den matematiska målkursen för toppformationen i veckografen. Detta har lett till att indexet är extremt översålt på kort sikt och det borde leda till åtminstone en kortare uppstuds. Om det inte blir någon uppstuds när det ”borde bli det” är det fortfarande alltför många som sitter på svaga händer och behöver bli av med risk. Efter den senaste kortsiktiga toppen vid 2705 har inte en enda dag stängt över föregående dags högsta vilket är en första svagt positiv pusselbit. Som jag nämnt många gånger den senaste tiden har augustilägsta vid 2357 varit en viktig hemmahamn som jag inte vill se punkteras, vilket nu är fallet. Det är naturligtvis bekymmersamt att nedgångstakten den gångna veckan har åtföljts av tilltagande volym. Om nästa vecka stänger över 2420 i den övre delen av veckocandlen kommer jag tolka det som en turtle soup i veckografen men om indexet vid en eventuellt uppstuds vänder ner innan nivån återtagits bekräftas en Fas 4. Så länge uppstudsar inte lyckas ta ut standard line, som inför veckostarten noteras vid 2510, ser jag försök till uppgångar som pausformationer i nedgången. Jag hittar bara två tillfällen sedan 1997 där priset stängt 20 procent lägre än det nedre bollingerbandet där och vollan varit lika hög som nu. Dessa tillfällen var i oktober 1997 och september 2001. Även om OMXS30 steg kraftigt den kommande veckan efter bägge dessa lägen kan man självklart inte dra några slutsatser av två tillfällen. Så länge stora elefanter fortsätter göra sig av med risk och inte visar några tecken på att ta en paus är det lugnast att agera åskådare. För den som inte har några problem att hantera risk är det vid liknande tillfällen som man har den största potentialen. Vill man agera vid dessa lägen kan det vara en god idé att göra det med en minifuture med hög hävstång och göra det med extremt små belopp. Jag brukar säga att i positivt börsklimat lever aktier och index på sina meriter men under kraftigt negativt börsklimat blir ”allt” en källa till likviditet, vilket är det vi ser nu.

Motstånd: 2290-2310 / 2370 / 2390-2410 / 2480
Stöd: 2285 / 2250 / 2210-2190 / 2040

Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 23-.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag ligger på 56%.

SP500: Ser vi en klassisk urblåsning?

Teknisk analys SP500: För en vecka sedan skrev jag: ”Redan under tisdagen blottade köparna sin osäkerhet och säljarna tog åter över. En ABC-korrektion indikerar att att indexet behöver ner mot augustilägsta kring 5100 till att börja med men om det vi ser istället är inledningen av en 5-vågssekvens kan det bli riktigt jobbigt. Jag låter som en papegoja med det som först krävs är nu att den senaste kortsiktiga toppen från i tisdags vid 5787 återtas och inte följs av en ny lägre botten. Fram till dess ser jag uppstudsar som pausformationer i nedgången.”

Den gångna veckan inleddes med en positiv reversal men när standard line närmade sig markerades åter en topp i prisgrafen. I torsdags kunde vi konstatera att onsdagens högsta var en ny lägre högsta vilket signalerade ett första delmål ner mot 5100-området. Veckan avslutades med ett stort negativt gap och en röd marubozu. Totalt backade S&P 500 med hela 9,1 procent den gångna veckan vilket var den största 5-dagarsnedgången sedan mitten av juni 2022 och det blev den största nedgången för en vecka sedan mitten av mars 2020. Om jag inte gjort något fel i beräkningen ser det ut att vara den största negativa veckorangen någonsin (åtminstone sedan 1950 som jag har data på). Årets nedgång skrivs nu till 13,7 procent.

Den långa trenden som jag definierar genom bland annat lutningen hos 200-dagars medelvärde, pekar fortfarande uppåt men priset noteras under 200-dagars medelvärde. Trendfasindikatorn föll i mitten av mars ner i zonen där det påpekas att risken är större för fortsatt nedgång än en vändning uppåt.

Volymen i fredags noterades hela 91 procent över det dagliga snittet för de senaste tre månaderna så det ställer osökt frågan om det vi såg var en urblåsning. Volymbalansen är nu negativ.

SMACD lämnade i fredags en ny säljsignal.

Bredden (isens tjocklek definierat av andelen aktier som ingår i SP500 som noteras över MA-200) skrivs nu till 23 procent och antal aktier över MA-50 noteras kring 13 procent. Isen har inte varit lika tunn sedan den 23 oktober 2023 och den gången satte indexet en botten vid 4104 och steg sedan med 28 procent slutet av mars 2024. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent.

VIX (den förväntade vollan) steg den gångna veckan med ehla 109 procentenheter för att stänga vid 45,3 vilket var den högsta veckostängningen sedan mars 2020. Jag vill i positiva trender gärna se VIX mellan 17- och 10.

Bredden mellan bollingerbanden noteras kring 10,5 procent vilket är klart högre än snittet vid 5,9 5,8 procent.

I den positiva vågskålen:
– Gyllene kors 2/2-2023 (eliminerade dödskorset från 14/3-2022)
– MA-200 stiger, dock med en avtagande uppgångstakt

I den negativa vågskålen:
– Indexet noteras under MA-200
– Noteras sedan 3 mars under molnet med pris och lagging line
– Punkterat både de korta- och långa medelvärdena

På ovansidan möter närmast området vid 5090-5120 följt av 5190-5220 och 5290-5310.

På nedsidan möter närmast zonen mellan 5010-4990 följt av 4950 och 4850.

På lång sikt är jag negativ.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag negativ.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag negativ.

Sammanfattning: Inte oväntat svarade Kina med att införa ytterligare 34 procents tullar på kinesiska varor. Non Farm Payroll i fredags visade att sysselsättningen utanför jordbrukssektorn skapade 228 000 nya jobb, jämfört med analytikernas förväntningar på 133 000. Arbetsmarknaden är alltså fortsatt stark, vilket gör det mindre troligt att Fed vill sänka räntan i en situation där priserna kan stiga på grund av tullar. Efter att en pausformation som inledde veckan ledde till en ny lägre topp när standard line närmade sig punkterades både årslägsta och augustibotten veckan som gick. Det var en blodröd vecka som stängde vid det nedre gapstödet från den 3 maj förra året. Om det vi ser nu är en ABC-korrektion är det symmetriska målet nått, men jag tvivlar på att en eventuellt uppstuds härifrån blir mer än en pausformation i nedgången. Nu utmanas det nedre gapstödet från den 3 maj förra året och om den nivån inte respekteras hittar vi nästa mål nedåt 4950. Ibland är det bra att en nedgång blir extrem under hög volym så att de som har för avsikt att minska risk, gör det. I slutet av den gångna veckan var det precis det vi såg. En första positiv pusselbit blir därför om marubozulinjen för fredagens candle vid 5182 passeras och hålls. Det krävs dock att 5385 återtas för att oddsen ska börja väga över för att den senaste ”toppen” vid 5695 ska nås. Den senaste månaden har indexet fallit med strax över 15 procent och det har inträffat 76 gånger sedan 1997 när indexet noterats under MA-200. Vid 62 procent av dessa tillfällen har indexet stått högre en vecka senare. Det är ett mycket osäkert läge där den teoretiska edgen är god för en uppstuds. Om däremot uppstudsen blir kortvarig eller uteblir är det en mycket negativ indikation.

Motstånd: 5090-5120 / 5190-5220 / 5290-5310
Stöd: 5010-4990 / 4950 / 4850

– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 26-.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag till 56%.

DAX: Extremaste börsfallet sedan covidnedgången

Teknisk analys DAX: För en vecka sedan skrev jag: ”Trendfasindikatorn har den senaste tiden varnat för att en negativ bekräftad candlesticksformation kan trigga en rekyl som kan bli utmanande och nu är det precis det vi sett. Om stödet vid 22200 punkteras utan att snabbt återtas innebär det att siktet ställs in mot 21000-20000. Fram till dess att vi ser indexet återtar standard line talar mer för att nedgången/rekylen inte är klar.”

Den gångna veckan inleddes med ett test av 22000-nivån men efter ett misslyckat försök att återta standard line punkterades stödnivån och indexet föll brant i slutet av veckan. Totalt backade DAX med 8,1 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu reducerats till 3,7 procent. Veckonedgången var den största sedan början av maj 2022 och nu utmanas fib 62% för uppgången som i mitten av november.

Den långa trenden som jag definierar bland annat genom lutningen hos MA-200, pekar uppåt. Trendfasindikatorn har som jag varnat för sedan slutet av februari vänt ner och närmar sig nu jämviktspendlingszonen, vilket innebär att risken ökat för tvära kast och slagig handel.

Volymbalansen är nu negativ.

SMACD noteras i den positiva delen men lämnade den 25 mars ett ett negativt kors som fortfarande är i spel.

Vollan är uppe på den högsta nivån sedan slutet av januari men visar ännu inga tecken på att dra ihop sig.

Sammanfattning: DAX utökade den gångna veckan nedgången som inleddes den 20 mars. I fredags föll DAX med hela 5,0 procent vilket var den största dagliga nedgången sedan den 18 mars 2020. EU meddelade i fredags att man förbereder motåtgärder till Trumps tullkrig där USA höjt tullsatsen på varor från EU till 20%. De flesta sektorer i DAX pressades, särskilt banksektorn, där Deutsche Bank och Commerzbank föll med 9,5% respektive 5,9%. Andra noterbara förlorare var teknikbolag, råvarubolag, detaljhandel och bilaktier. Endast defensiva sektorer, såsom fastigheter samt livsmedel och dryck, visade uppgångar. Nu testas området kring 20600 där bla fib 62% för de senaste 5 månadernas uppgång möter upp och om nivån ger vika ökar risken påtagligt för en nedgång mot 19000-nivån. Fredagens stängning noterades hela 33 procent under det nedre bollingerbandet samtidigt som vollan är extremt hög och detta extrema utseende hittar jag inte vid något tidigare tillfälle sedan 1997. Jag hittar faktiskt bara ett tillfälle med en lika låg stängning under det nedre bollingerbandet när indexet noterats över MA-200 och det var strax innan toppen inför Covidnedgången. Gummisnodden är extremt hårt spänd på nedsidan och de 5 liknande tillfällen jag hittar har indexet stått högre vid fyra av dessa en vecka senare. För att oddsen ska börja tala för att en uppstuds blir mer än paus i nedgången behöver standard line vid 21965 återtas.

Motstånd: 21080 / 21600-21800 / 22190 / 22580
Stöd: 20440 / 20025 / 19650 / 19330 / 18810

– Cykelindikatorn noteras inför veckostarten kring 23-.
– Next day forecast indikerar att det är 56 procents chans för uppgång under måndagen.

Avanza: Testar fib 50% för vinteruppgången

Teknisk analys Avanza Bank: Det skulle behövas två omtag innan köparna orkade handla upp aktien över motståndsnivån vid 245,7 efter föregående analys och den som följde reglerna kom ur vid 257,20 med 4,6% x hävstången. Efter toppen samma dag behövde Avanza ner och ta sats vid 215 kronor och låg volla innan uppgången på hela 60 procent inleddes. Trendfasindikatorn varnade från början av februari för att en större nedgång låg bland korten. Nu testas gapet från den 21 januari.

Den långa trenden som jag använder lutningen hos MA-200 för att peka ut är svagt stigande. Trendfasindikatorn har nu fallit ner i zonen där vi uppmanas att vara beredda på tvära kast och slagig handel.

Volymbalansen är negativ sedan den 27 mars.

SMACD lämnade den 20 februari ett negativt kors som fortfarande är i spel.

Fredagens stängning skedde 26 procent under det nedre bollingerbandet och liknande stängningar hittar jag bara vid 24 tillfällen sedan 1997. Senast var den 15 juli förra året. Vid 19 av dessa har aktien fortsatt nedåt nästa dag.

Sammanfattning: Det är fortsatt stor risk för ytterligare nedgång och uppstudsar bör man se som pausformationer i nedgången. Vid de tillfällen priset noterats över MA-200 och har stigit med runt 5 procent senaste 3 månaderna för att falla med över 10 procent den senaste månaden har priset stått högre i något mer än hälften av fallen en vecka senare och i 60 procent av fallen en månad senare. Gapet från den 21 januari är nu täppt och edgen god för en kortare uppstuds. Väljer man att ta position på ett positivt gap eller en tydlig stängning över föregående dags högsta bör man redan från början traila stoppen strax under föregående dags lägsta och stänga direkt om nivån punkteras eller att vi bjuds på en dagscandle som är över 3 procent i range.

Motstånd: 290-310 / 317 / 330
Stöd: 283 / 265 / 260 / 252

Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 32-.