BNP Paribas

Vinnarbyrån

Inför vecka 15 – 2026

OMXS30: Volymen stödjer uppgången – men strukturen är splittrad

Teknisk analys OMXS30: För en vecka sedan skrev jag: ”Den gångna veckan inleddes dramatiskt med ett negativt gap på hela 2,8 procent, men där stod köparna redo och lyckades under måndagen pressa upp indexet 5,4 procent från dagslägsta. SMACD befinner sig sedan mitten av februari i en säljsignal och nollzonen punkterades den 11 mars, men vi ser nu tendenser till att det negativa momentumet börjar avta. Samtidigt är volatiliteten (BBW) extremt hög på 11,7 procent – mer än dubbelt så högt som snittet. En sådan extrem stretch i kombination med att %b-indikatorn nu utmanar sin bekräftelsenivå, skapar ett intressant läge. Om vi bjuds på en positiv candlestick-formation samtidigt som vollan börjar avta från dessa höga nivåer, kan det trigga ett kortsiktigt trendskifte uppåt.”

Den gångna veckan inleddes med en bullish engulfing vilket triggade en uppgång till standard line vid 3010 men där bjöds vi på en doji och en följande nedgång i torsdags till 100-dagars medelvärde.

Totalt steg OMXS30 med 3,6 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu skrivs till 2,9 procent. Nedgången från den senaste ATH-noteringen kring 3230 i slutet av februari har nu reducerats till 8,1 procent från 11,4 procent som det var för en vecka sedan. I veckografen blev det den starkaste veckocandlen sedan mitten av maj förra året.

Den långsiktiga trenden, som jag bland annat definierar via lutningen på MA-200 är fortfarande uppåtriktad. Den 25/8 effektuerades ett gyllene kors, det första sedan början av februari och det är fortfarande i spel. Trendfasindikatorn föll den 20 mars ner i jämviktspendlingszonen och vi varnas därmed för tvära kast och nyhetsstyrd slagig handel. Om Trendfasindikatorn vänder upp och inom kort till den positiva zonen har vi det jag kallar för ”doppa fötterna” vilket brukar kicka igång nästa positiva trendben.

Volymen den gångna veckan har bortsett från i måndags och halvdagen i torsdags noterats över snittet, vilket är positivt med tanke på att det var en vecka med uppgång. Volymbalansen är positiv sedan den 18 september i dagsgrafen men närmar sig nu tremånaderssnittet.

SMACD effektuerade ett positivt lågt kors i onsdags.

Andelen aktier på OMXSPI som steg den gångna veckan uppgick till 61 procent. Just nu är det 36 procent av aktierna på large cap som noteras över MA-200, vilket är en allvarlig varningssignal. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.

Bredden mellan Bollingerbanden noteras inför dagen till 9,4 procent vilket är högre än snittet vid 5,7 procent. Som jag skrev inför den 23 mars och flera dagar därefter innebär en avtagande volla, från en hög nivå, följt av en positiv candlesticksformation, som vi såg dagarna efter lågpunkten, goda chanser till ett positivt trendskifte. Än så länge ser det även denna gång ut som att verkligheten ser ut att följa teorin.

På ovansidan möter närmast zonen mellan 2980-3015 följt av 3060 och zonen vid 3100.

På nedsidan möter närmast 2950-2940 följt av 2845 och årslägsta vid 2785.

På lång sikt är jag positiv.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag svagt negativ.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag neutral.

Sammanfattning: Den gångna veckan blev precis den rekyl uppåt som statistiken och det översålda läget flaggade för. Veckan inleddes med en kraftfull bullish engulfing, vilket gav bränsle åt en uppgång som sträckte sig hela vägen upp till Standard Line vid 3010. Där bjöds vi dock på en osäkerhetsdoji som följdes av en rekyl ner mot MA-100 i torsdags, precis på samma sätt som senast vi bjöds på ett test av den platta standard line den 10 mars. Summerat steg indexet med 3,6 procent den gångna veckan, vilket innebär att årets uppgång nu återigen är på positiv mark (+2,9 %). I veckografen fick vi dessutom se den starkaste köpcandlen sedan maj förra året. Den långa trenden lutar fortfarande uppåt med priset över både MA-200 och MA-100. En intressant detalj är när Trendfasindikatorn vänt ner i jämviktspendlingszonen men vänder upp innan nollan punkteras, det jag brukar kalla för ”doppa fötterna”, vilket ofta blivit startskottet för nästa positiva rörelse. Det som fortfarande stör är att isen är tunn. Endast 36 procent av aktierna på Large Cap noteras över MA-200 vilket är en alldeles för tunn is vid ett positivt börsklimat. Volymbalansen fortsätter att vara positivt och trots några tunga nedgångsdagar de senaste månaderna har volymen var relativ låg under dessa dagar, vilket tyder på att de stora elefanterna snarare försöker hitta nya köplägen istället för att distribuera ut innehaven. Vi har sett en skolboksstudiemässig reaktion på ett översålt läge med fallande volatilitet. Nu är frågan om tjurarna har den uthållighet och det självförtroende som krävs för att driva indexet vidare norrut. Det faktum att volymbalansen fortfarande är positiv och att vi fått ett lågt positivt kors i SMACD gör att jag åter börjar se grafen genom mina optimistiska glasögon. Om vi får en stark stängning över 3015 under början av veckan – det skulle vara en tydlig signal om att köparna menar allvar med att återta kommandot.

När jag plockar fram papper och penna hittar jag bara 17 liknande utseenden i med tydliga nedgångar senaste månaden följt av en stark vecka och indexet över MA-200. Vid dessa tillfällen har indexet backat den kommande veckan vid 10 av dessa.

Från idag till slutet av april har indexet stigit vid 69 procent av åren.

Motstånd: 2980-3015 / 3060 / 3090-3110
Stöd: 2950-2940 / 2845 / 2785

– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 83+.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag är 61 procent och Next Week Forecast indikerar en chans till uppgång på en veckas sikt till 57 procent.

SP500: Andhämtningspaus eller förra året i repris?

Teknisk analys SP500: För en vecka sedan skrev jag: ”Efter ATH-noteringen vid 7002 har vi sett en tydlig sekvens av lägre toppar och en nedgång den senaste månaden på hela 9 procent vilket vi inte sett på ett helt år. VIX har rusat till 31, vilket är en ohälsosamt hög nivå. Även om trenden i de korta och medellånga perspektiven är tydligt negativ, finns det statistiska ljusglimtar. När jag plockar fram papper och penna hittar jag 279 tillfällen med indexet under MA-200, lika hög eller högre volla och en nedgång med mer än 8 procent den den senaste månaden har det i 59 procent av de 279 tillfällen jag hittar uppgång den närmaste veckan.”

Den gångna veckan inleddes nedåt men veckolägsta vid 6317 markerades redan under måndagen. Resten av veckan präglades av gröna candlar men när 20-dagars medelvärde närmade sig i onsdags såg vi lite tecken på motstånd. Totalt steg indexet med 3,4 procent den gångna veckan vilket innebär att årets nedgång nu reducerats till -3,8 procent. I veckografen noterades en positiv reversal. I månadsgrafen stängde som den mest negativa candlen sedan mars 2025. Förra året kom köparna tillbaka i början av april.

Den långa trenden som jag definierar genom bland annat lutningen hos 200-dagars medelvärde är fortfarande stigande men priset noteras sedan den 19 mars under primärtrenden. Trendfasindikatorn noteras nu i den negativa trendzonen vilket indikerar att risken för ytterligare nedgång är större än chansen till uppgång, än så länge.

Volymen har bortsett från i tisdags legat strax under snittet den gångna veckan. Volymbalansen vände ner och blev negativ i början av mars.

SMACD effektuerade i onsdags ett lågt positivt kors.

Bredden (isens tjocklek definierat av andelen aktier som ingår i SP500 som noteras över MA-200) skrivs nu till 49 procent och antal aktier över MA-50 noteras kring 31 procent. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200. Igår skrev jag: ”Det är dock intressant att notera att senast vi såg ett liknande utseende (mot både MA-200 och MA-50) var i slutet av april förra året” och nu ser vi tecken på detsamma.

VIX (den förväntade vollan) backade den gångna veckan med 23 procentenheter och stängde veckan vid 23,9. Jag vill i positiva trender gärna se VIX mellan 17- och 10.

Bredden mellan bollingerbanden noteras kring 7,4 vilket är högre än snittet vid 4,2 procent men lägre än det vi såg inför veckostarten. När vollan faller tillbaka från en extremt hög nivå, som vi sett den senaste veckan, leder det ofta till positiva trendskiften. Om indexet fortsätter upp över MA-200 kan vi verkligen säga att det senaste utseendet följt skolboken.

I den positiva vågskålen:
– 44 nya ATH under 2025 och 6st i år senast 28/1
– Äkta gyllene kors den 1/7

I den negativa vågskålen:
– Negativ divergens mot RSI och SMACD i längre tidsupplösningar
– Överköpt i de längre tidsupplösningarna
– Flera av dragloken i AI-sektorn visar toppiga utseenden
– Noteras under MA-20, MA-50, MA-100, MA-200 och standard line
– Noteras under ichimokumolnet
– Volymbalansen är negativ
– Tunn is <50% (bredd)

På ovansidan möter närmast zonen mellan 6590-6610 följt av 6640-6655 och området vid 6690-6710.

På nedsidan möter närmast området vid 6555-6530 följt av 6510-6490 och 6455 och zonen vid 6410-6390 samt årslägsta vid 6315.

På lång sikt är jag svagt negativ.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag negativ.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag svag negativ.

Sammanfattning: Den gångna veckan blev en välbehövlig andningspaus i nedgången. Som jag skrev för en vecka sedan var det en bra edge för en uppstuds och efter att veckostarten inleddes nedåt men snabbt markerade veckolägsta vid 6317 (precis i närheten av det statistiska stödet jag nämnde inför veckostarten), tog köparna över taktpinnen. Veckan resulterade i en uppgång på 3,4 procent, vilket skapade en positiv reversal i veckografen. Även om mars månad som helhet stängde med den mest negativa candlen på ett år, ser vi nu att det historiska mönstret – där köparna ofta återvänder i början av april – ser ut att upprepas. Trots veckans styrkebesked befinner sig indexet fortfarande i en tekniskt utmanande miljö. Priset noteras under samtliga viktiga medelvärden och Ichimoku-molnet. MA-200 lutar fortfarande svagt uppåt, men så länge priset parkerar under denna nivå och med trendfasindikatorn i den negativa zonen är det för tidigt att ropa hej. Det vi såg i onsdags, där 20-dagars medelvärde agerade motstånd, påminner oss om att säljtrycket inte är helt borta. ”Isen” är fortfarande kritiskt tunn. Med endast 49 procent av aktierna över MA-200 är isen enligt mitt synsätt ”bräcklig/tunn”. Vi behöver se en bredare bas av aktier som deltar i uppgången för att kalla detta ett hållbart trendskifte. En av veckans positiva signaler var att VIX föll med hela 23 procent till 23,9. SMACD effektuerade i onsdags ett lågt positivt kors, faktiskt det lägsta sedan den 21 mars förra året. Även om vi har sett en snygg teknisk studs, är det för tidigt att blåsa faran över. Vi har fortfarande en negativ trendstruktur med lägre toppar och bottnar sedan ATH-noteringen vid 7002.

Området kring MA-200 vid 6645 där även standard line och MA-20 möter upp är ett tufft motstånd med tanke på att även 6600-zonen möter upp där. När jag tar fram papper och penna för att se vad som hänt vid de 57 liknande tillfällen då priset noterats under MA-200 noterats för en tydlig nedgång senaste månaden men en uppgång den senaste veckan har detta lett till uppgångar i 30 av dessa fall, vilket är ungefär hälften. Nedgångarna har vid dessa 57 tillfällen varit större än uppgångarna och snittutvecklingen noteras kring -0,1 procent. Även om risken alltså är stor för att det blir stökigt i någon vecka har indexet vid dessa 57 tillfällen stått högre vid 40 av dessa (70%) en månad senare.

Motstånd: 6590-6610 / 6640-6655 / 6690-6710
Stöd: 6555-6530 / 6510-6490 / 6455 / 6410-6390 / 6315

DAX: Positiv vecka men det är nu utmaningarna börjar

Teknisk analys DAX: För en vecka sedan skrev jag: ”Indexet är extremt stretchat på nedsidan. SMACD noteras kring -16, vilket är det mest översålda läget vi sett sedan botten i oktober 2023. Volatiliteten (BBW) noteras vid 10,6 – mer än dubbelt så högt som snittet. Historiskt brukar detta leda till uppstudsar men för att ”katten ska vakna till liv” krävs att studsen tar sig upp över fib 50%. Historiskt hittar jag bara 13 liknande tillfällen och vid dessa har DAX stått högre vid 10 av dessa. Next Week Forecast indikerar därmed en chans för uppgång på 77 procent, vilket stärks av att april statistiskt sett är en bra börsmånad.”

Den gångna veckan inleddes med en bullish separating line och följdes av ytterligare tre uppgångsdagar. Totalt steg indexet med 3,9 procent den gångna veckan vilket innebär att årets nedgång nu reducerats till 5,4 procent. I veckografen utvecklades en positivt marobuzoliknande candle medan mars månad blev den sämsta månaden sedan juni 2022.

Den långa trenden, som jag bland annat definierar genom lutningen hos MA-200 (dagsgraf) saknas helt och hållet en riktning. Inom någon dag kommer ett dödskors att effektueras när MA-50 kommer skära ner under MA-200 och det blir det första sedan mitten av oktober 2023. Trendfasindikatorn noteras sedan mitten av mars i zonen där vi uppmanas vara beredda på ytterligare nedgång.

Volymbalansen (OBV) är negativ sedan den 2/3.

SMACD effektuerade i onsdags ett lågt positivt kors. Senast vi såg ett lika lågt positivt kors var i början av november 2023.

Vollan (BBW) noteras nu kring 8,6 vilket är klart högre än snittet vid 5,3 och lägre än det vi såg inför veckostarten. När vollan faller tillbaka från en extremt hög nivå, som vi sett den senaste veckan, leder det ofta till positiva trendskiften. Om indexet fortsätter upp och passerar standard line men framförallt MA-200 är det goda förutsättningar för att vi sett slutet på den nuvarande nedgångsperioden.

På ovansidan möter närmast motstånd vid 23500 följt av 23640 och 24100.

På nedsidan möter närmast 22680 följt av 22390 och 22200 samt 21865.

Sammanfattning: Den gångna veckan blev en seger för statistiken över det sura sentimentet. Efter att ha varit extremt stretchat på nedsidan, svarade DAX med en ”bullish separating line” i måndags och radade därefter upp ytterligare tre gröna dagar. Veckan summerades till en uppgång på 3,9 procent, vilket innebär att årets nedgång har putsats till -5,4 procent. Trots att mars månad blev den sämsta sedan sommaren 2022, har april inletts med att visa upp sin historiskt starka sida. Även om vi har sett en imponerande återhämtning, befinner DAX sig i ett tekniskt minerat område. Priset noteras fortfarande under de tunga medelvärdena MA-50, 100 och 200 med Trendfasindikatorn i den negativa trendzonen. Den långa trenden (MA-200) saknar för tillfället helt riktning, vilket indikerar osäkerhet på längre sikt. Den förväntade uppstudsen kom men nu kommer det svåra: att bevisa att det är mer än bara en rekyl i en fallande trend. För att jag ska bli genuint positiv krävs att priset etablerar sig över standard Line och framförallt MA-200. Fram till dess betraktar jag marknaden med defensiva glasögon.

När jag plockar fram papper och penna hittar jag 140 liknande utseenden och vid 71 av dessa har indexet stått högre en vecka senare men snittutvecklingen har varit negativt. Det är med andra ord stor risk för slagig handel och tvära kast på kort sikt. Lyfter jag på blicken har däremot indexet stått högre en månad senare vid 57 procent av fallen.

Historiskt har perioden från idag till slutet av april lett till uppgångar i 55 procent av åren.

– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 76+.
– Next Week Forecast indikerar chansen för uppgång den kommande veckan till 52% (13 tidigare tillfällen).