Teknisk analys OMXS30: För en vecka sedan skrev jag: ”Sedan lågpunkten vid 2098 den 7 april hade indexet fram till den 20 maj stigit med två normala årsuppgångar vilket skapat en del obalans. Det falska utbrottet upp över MA-200 har nu följts av att standard line punkterats och medfört att det befinner sig i en kortsiktig nedgångsfas. OMXS30 befinner sig alltså i ett tekniskt pressat läge med tydliga tecken på svaghet. Trenden är negativ på både kort och lång sikt och momentumindikatorer signalerar fortsatt nedgång. Samtidigt är indexet översålt, vilket borde leda till åtminstone en kortsiktig uppstuds. Om däremot 2445 punkteras utan att snabbt återtas är risken stor för att säljtryck tilltar. För en mer varaktig återhämtning krävs att köparna återtar kontrollen och lyckas lyfta indexet över 2569 helst med ökad volym och förbättrad volymbalans.”
Den förkortade midsommarveckan inleddes med en positiv fortsättningsformation som dock bromsades upp vid den kortsiktiga sentimentsnivån EMA-8 där även turning line mötte upp. Därefter noterades 3 dagar i rad med lägre stängningar som noterades i den nedre delen av dagscandlarna. I dagsgrafen innebär det -3/-3 i Next Day Forecast och det har inträffat 159 gånger sedan 2001 och vid 60 procent av dessa har indexet vänt upp. Totalt backade OMXS30 med 1,4 procent den gångna veckan vilket innebär att årets nedgång nu skrivs till just 1,4 procent. I veckografen var det andra veckan i rad som stängde som negativa candlar och SMACD noteras i sälj i veckoupplösning.
Den långsiktiga trenden, som jag bland annat definierar via lutningen på MA-200 är i det närmaste helt platt. I slutet av april effektuerades ett dödskors som jag dock inte fäster så mycket vikt vid. Trendfasindikatorn noteras i zonen där det varnas för att risken för nedgång inte ska underskattas. Nu närmar sig indikatorn jämviktspendlingszonen vilket är en svagt positiv pusselbit om det negativa området lämnas.
Volymen har bortsett från i torsdags (som räknas som häxfredag) varit lägre än snittet den gångna veckan. Volymbalansen är negativ.
SMACD lämnade den 30/5 ett negativt kors och har nu fallit ner till nollzonen som är ett intressant stöd. Håller nivån är det goda förutsättningar för att ett positivt trendben inleds. Om däremot nollzonen punkteras kommer troligen 2445 punkteras och indexet söka sig ner mot i första hand 2400-nivån men om inte den nivån heller håller mot 2365.
Andelen aktier på OMXSPI som steg den gångna veckan uppgick till 43 procent. Just nu är det 35 procent av aktierna på large cap som noteras över MA-200, vilket är ett tydligt svaghetstecken. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.
Bredden mellan Bollingerbanden noteras inför dagen till 3,9 procent vilket är klart lägre än snittet vid 7,6 procent.
På ovansidan möter närmast 2460-2467 följt av zonen mellan 2490-2510 och 2525-2535 samt området vid MA-200 kring 2555-2570.
På nedsidan möter närmast 2445-2442 följt av zonen mellan 2410-2390 och 2335.
På lång sikt är jag svagt negativ.
På medellång sikt (veckor till månader) är jag neutral.
På kort sikt (dagar till veckor) är jag svagt negativ.
Sammanfattning: OMXS30 har under de senaste veckorna pendlat i en range mellan 2569 och 2445 med ett utseende som alltmer liknar en fallande triangel. Efter en uppgångsfasen från lågpunkten den 7 april har indexet efter det falska utbrottet upp över MA-200 börjat visa tecken på svaghet, både i prisrörelser och underliggande volym- och momentumindikatorer. Den långsiktiga trenden är svag och präglas av osäkerhet. Indexet handlas under 200-dagars glidande medelvärde och den fallande motståndslinjen som förbinder topparna sedan ATH-noteringen vid 2767. Den senaste veckan har priset åter testat den senaste signifikanta lågpunkten vid 2445 och en punktering av nivån innebär även att cloud span b ger vika. Senast vi såg priset skära ner under cloud span b var den 27 mars. Volymbalansen är negativ vilket indikerar att större aktörer gradvis viktar ned sina positioner. Vollan är relativt låg vilket brukar följas av ett utbrott uppåt eller en tilltagande nedgångstakt. Stochastic noteras kring 11, vilket visar att indexet är tekniskt översålt. Det innebär att en kortsiktig uppstuds ligger bland korten men ännu syns inga tydliga vändningssignaler. OMXS30 visar med andra ord tecken på svaghet inom ramen för en konsolideringsfas med negativ lutning. Indexet har misslyckats med att bryta upp över det tunga motståndet vid 2569 och handlas nu vid ett känsligt stödområde vid 2445. Volymen talar än så länge inte för köparna är på väg tillbaka.
Nu närmar sig den period i juni där sommarrallyt brukar inledas. Juli månad har stängt positivt i 60 procent av åren.
Motstånd: 2460-2467 / 2490-2510 / 2525-2535 / 2555-2570 / 2600
Stöd: 2445-2442 / 2410-2390 / 2335
– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 17-.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag ligger på 60%.