BNP Paribas

Vinnarbyrån

Inför vecka 31 – 2025

OMXS30: Trots utbrott saknas engagemang

Teknisk analys OMXS30: För en vecka sedan skrev jag: ”OMXS30 har de senaste veckorna visat tecken på styrka efter att ha etablerat en ny högre lågpunkt vid 2509. Efter att den gångna veckan inletts med tre dojiliknande candlar försökte sig indexet åter på ett försök att bryta upp genom MA-200 men för tredje gången i rad misslyckades försöket. Jag tolkar det som att säljarna fortfarande bevakar detta området – noggrant. Den långsiktiga trenden, definierad av lutningen på MA-200, är ännu platt, vilket innebär att det råder viss osäkerhet. Tyvärr har inte volymbalansen stärkts på det sätt jag skulle vilja se i samband med de senaste försöken till utbrott. SMACD lämnade ett positivt kors i början av juli och håller sig nu kvar över både signallinjen och nollzonen, men det positiva momentumet visar nu tecken på att avta. Även om juli månad historiskt avslutats starkt talar säsongsmönstret för att de närmaste veckorna kan blir utmanande.”

Den gångna veckan inleddes med en doji och punktering av MA-200 men i onsdags återtogs nivån och än så länge håller den. Totalt steg indexet med 2,3 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu skrivs till 5,0 procent. Det var den femte veckan i rad som stängde på plus och det är den längsta uppgångssviten sedan slutet av januari.

Den långsiktiga trenden, som jag bland annat definierar via lutningen på MA-200 är i det närmaste helt platt. I slutet av april effektuerades ett dödskors som jag dock inte fäster så mycket vikt vid. Trendfasindikatorn noteras i zonen där vi rekommenderas att agera med jämviktspendlande strategier och vara beredda på tvära kast och slagig handel, men närmar sig nu området där vi bör övergå till positiva trendföljande strategier.

Volymen den gångna veckan harbortsett från i onsdags legat under snittet. Volymbalansen är neutral men tog sig i fredags upp över tre månaders medelvärde.

SMACD lämnade en köpsignal den 1/7 som fortfarande är i spel.

Andelen aktier på OMXSPI som steg den gångna veckan uppgick till 51 procent. Just nu är det 54 procent av aktierna på large cap som noteras över MA-200, vilket är ett tydligt svaghetstecken. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.

Bredden mellan Bollingerbanden noteras inför dagen till 5,0 procent vilket är lägre än snittet vid 7,5 procent.

På ovansidan möter närmast 2622-2624 följt av 2656 och 2690-2710 samt den senaste ATH-nivån vid 2767.

På nedsidan möter närmast zonen mellan 2600-2590 följt av 2565 och 2552 samt 2532.

På lång sikt är jag neutral till svagt positiv.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag svagt positiv.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag svagt positiv.

Sammanfattning: Den långa trenden, definierad av MA-200 (tjock svart linje), pekar uppåt, vilket bekräftar att det långsiktiga sentimentet är positivt. OMXS30 har stärkt det positiva utseendet den senaste veckan genom att nu ha brutit upp över den viktiga motståndszonen kring 2565–2600, som agerat som ett svårforcerat hinder sedan toppen i april. OMXS30 tog flera månader av tröghet på sig innan den tekniskt viktiga 2600-nivån passerades. Priset rör sig nu norrut innanför begränsningarna för en stigande medellångsiktig trendkanal. Förutsatt att MA-200 håller vid ett återtest så kommer oddsen svänga över och tala för en stark höst från andra veckan i augusti.

Om däremot MA-200 punkteras utan att snabbt återtas ökar risken för en nedgång mot ichimokumolnet och standard line vid 2520. Skulle även detta område ge vika är det stor risk för en nedgång mot junilägsta vid 2413.

Nu vill jag se trendfasindikatorn ta sig upp i zonen för positiva trendföljande strategier, volymbalansen stärkas och bli positiv men framförallt att nästa lågpunkt blir högre.

Vid positivt börsklimat (som nu) har OMXS30 skvalpat omkring fram till perioden runt den 10 augusti då köparna kommit tillbaka och tagit upp indexet under ungefär en månads tid.

Motstånd: 2622-2624 / 2656 / 2690-2710 / 2767
Stöd: 2600-2590 / 2565 / 2552 / 2532

– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 85+.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag ligger på 55%.

SP500: Alla lampor gröna – vilket kan vara en varningssignal

Teknisk analys SP500: För en vecka sedan skrev jag: ”Rapportsäsongen har inletts positivt, med bättre resultat än väntat från stora banker och Netflix. Inflationen är fortsatt dämpad och arbetsmarknaden stark – något som bidragit till börsens uppgång. Sektorer som teknologi, industri och finans har gått starkt, och även småbolag håller sig stabila trots viss tillbakagång. Detta är det vi vill se under positivt börsklimat. Att även det likaviktade S&P 500-indexet (SPXEW) ligger över sitt 20-dagars EMA visar att uppgången är bred – det är inte bara techjättar som drar tåget. Så länge indexet fortsätter prestera nya högre signifikanta bottnar och toppar navigerar jag för fortsatt uppgång. S&P 500 har fortsatt uppåt efter de två senaste signifikanta bottnarna vid 5943 och 5767. Passeras tisdagens högsta vid 6302 ställs siktet till att börja med in mot området kring 6400 och på lite längre sikt 6600. Om däremot onsdagens lägsta vid 6200 punkteras med en svag stängning ställs siktet in mot standard line vid 6125. Den långsiktiga trenden är tydligt positiv med ett stigande MA-200 och indexet över både det långa medelvärdet och Ichimoku-molnet. Volymbalansen är positiv och trendfasindikatorn rekommenderar oss att agera med positiva trendföljande strategier.”

Den gångna veckan inleddes med två dojisar som passerades i onsdags och följdes av ytterligare ATH-noteringar. Totalt steg indexet med 1,5 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu skrivs till 8,6 procent. Det blev den femte veckan i rad som indexet stängde i den övre delen vilket vi inte sett sedan början av oktober förra året.

Den långa trenden som jag definierar genom bland annat lutningen hos 200-dagars medelvärde är stigande. Priset noteras ovanför MA-200 och ichimokumolnet. Trendfasindikatorn tog sig den 27 maj upp i zonen där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier. Indikatorn är uppe på den högsta nivån sedan slutet av juli förra året och med det sagt har risken för en rekyl ökat. Så länge vi inte ser tecken på att indexet har toppat glider vi med vidare norröver.

Volymen har den gångna veckan bortsett från i onsdags och torsdags legat under snittet. Volymbalansen (OBV) är fortsatt positiv.

SMACD lämnade i tisdags det högsta negativa korset sedan den 12 december. Det innebär att risken ökat för en stundande rekyl men det kan ta någon vecka, som det gjorde i december, innan den inleds.

Bredden (isens tjocklek definierat av andelen aktier som ingår i SP500 som noteras över MA-200) skrivs nu till 65 procent och antal aktier över MA-50 noteras kring 72 procent. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.

VIX (den förväntade vollan) föll den gångna veckan med 9,0 procentenheter för att stänga vid 14,9. Jag vill i positiva trender gärna se VIX mellan 17- och 10.

Bredden mellan bollingerbanden noteras kring 3,5 procent vilket är klart lägre än snittet vid 7,0 procent. Efter extremt låg volla som nu är det inte ovanligt med stora rörelser i den riktning som ett kommande utbrott/punktering indikerar.

I den positiva vågskålen:
– 12 nya ATH senaste månaden
– Noteras över MA-200, MA-100, MA-50 och MA-20
– Volymbalansen är positiv
– Ny högre lågpunkt vid 6201
– Både priset och lagging line noteras över ichimokumolnet
– Äkta gyllene kors den 1/7

I den negativa vågskålen:
– Överköpt
– Negativ divergens mot flera av de korta momentumindikatorerna

På ovansidan möter närmast zonen mellan 6390-6410 följt av 6456 och 6475.

På nedsidan möter närmast 6361 följt av 6317 och zonen mellan 6310-6285.

På lång sikt är jag svagt positiv.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag positiv.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag positiv.

Sammanfattning: S&P 500 är överköpt, överälskad och eventuellt övervärderad. Vad hjälper det när det är ett större köpintresse än rädsla för en kommande börsnedgång. Placerarkollektivet väljer att fokusera på positiva nyheter och ignorera negativa som att de kunde varit värre. Det är lätt att tro att marknaden är vaccinerad mot nedgång men förr eller senare kommer vi bjudas på en utmanande nedgång, inte sällan inleds de när optimismen är som störst.

Den långsiktiga trenden är stigande vilket de allt högre signifikanta topparna och bottnarna bekräftar. Priset noteras över både de korta, medellånga och långa medelvärdena som alla pekar upp. Så länge vi inte bjuds på en negativ bekräftad omslagformation har vi inte någon indikation på att indexet toppat. Tvärtom är det positivt att både småbolag och offensiva sektorer går starkt, det indikerar att placerarkollektivet söker sig mot risk. Hittills i år har vi sett 15 ATH-noteringar vilket kan jämföras med de 57 gånger vi såg det förra årets.

Om de två senaste signifikanta bottnarna vid 5943 och 5767 punkteras utan att snabbt återtas kan den positiva långsiktiga bilden hotas. Passeras istället 6400-nivån utan att snabbt punkteras ställs siktet in mot 6600. Om däremot förra onsdagens lägsta vid 6200 punkteras med en svag stängning ställs siktet in mot standard line vid 6170 och om inte heller den nivån respekteras är det relativt fritt ner mot 6070 där MA-50 möter upp.

Volymbalansen och VIX säger oss att de stora elefanterna fortfarande söker sig in i positioner för uppgång men när detta beteende avtar ska vi vara beredda på mer utmanande omtag.

SMACD lämnade i onsdags det högsta negativa korset sedan den 12 december. Nu blir det intressant att om det inom de närmaste två veckorna leder till ett djupare omtag eller bara en pausformation.

Motstånd: 6390-6410 / 6456 / 6475
Stöd: 6361 / 6336 / 6317 / 6310-6285

– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 91+.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag till 64%.

DAX: Euforin falnar men ännu inga säljsignaler

Teknisk analys DAX: För en vecka sedan skrev jag: ”Den gångna veckan har skvalpat omkring mellan den senaste ATH-noteringen vid 24639 och 50-dagars medelvärde vilket bekräftar att det vi ser troligen är en upp- eller urladdningsfas. DAX är tekniskt stark men något överköpt och i ett lågvollaläge.”

Även denna vecka har skvalpat runt i rangen mellan den senaste ATH-noteringen vid 24639 och 50-dagars medelvärde. Totalt backade DAX med marginella 0,3 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu skrivs till 21,6 procent. I veckografen bildades en long legged doji som är ett tecken på fortsatt osäkerhet.

Den långa trenden, som jag bland annat definierar genom lutningen hos MA-200, pekar uppåt. Trendfasindikatorn noteras sedan början av maj i zonen där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier men de senaste två veckorna har vi sett tendenser till en vändning ner från ett överköpt läge.

Volymbalansen (OBV) är neutral men befinner sig precis ovanför tremånaderssnittet.

SMACD lämnade den 22 juli ett negativt kors som indikerar att det behövs en rekyl eller konsolidering för att minska de obalanser som råder efter tre normala årsuppgångar sedan början av april.

Vollan (mätt i BBW) noteras nu kring 3,8 vilket är klart lägre än snittet vid 7,8.

Sammanfattning: DAX befinner sig fortsatt i en positiv långsiktig trend där priset noteras över både MA-200, MA-100 och MA-50 som alla tre pekar upp. De senaste veckorna ser vi däremot tydliga tecken på avmattning efter den senaste ATH-noteringen vid 24639 den 10 juli 2025.

Efter den senaste ATH-noteringen har DAX handlats sidledes och noterats i en tajt avvaktande range med små candlar och varannandagsliknande mönster. Indexet håller sig dock fortsatt över MA-50 som är stigande, vilket visar att det kortsiktiga momentumet ännu inte brutits.

Så länge indexet håller sig kvar ovanför stödnivån kring standard line vid 23850 och inte bryter ner under nivån med kraft bedömer jag att sannolikheten för ett nytt utbrott uppåt är god. Ett tydligt utbrott över 24639 med tilltagande volym skulle indikera att indexet tagit fart mot nästa delmål upp mot 25000. Punkteras istället 23620 utan att snabbt återtas ställs siktet in mot julilägsta vid 23050.

Vollan (BBW) är extremt låg vilket indikerar att indexet laddar upp inför ett större utbrott och än så länge har vi inte några indikationer på åt vilket håll expansionen kommer ske. Jag vill gärna se att volymbalansen tilltar påtagligt när motstånd närmar sig, vilket i så fall talar för att utbrottet kommer att ske norrut. På motsatt sätt kommer en tydligt avtagande volymbalans när stöd närmar sig indikera att ett utmanande omtag är att vänta.

Historiskt har DAX varit skvalpigt, även vid positivt börsklimat, fram till andra veckan i augusti.

Motstånd: 24480-24520 / 24640 / 25000
Stöd: 24165 / 24120 / 23920 / 23620 / 23465

– Cykelindikatorn noteras inför veckostarten kring 56+.
– Next day forecast indikerar att det är 47 procents chans för uppgång under måndagen.

SCA B: Säsongsmässigt stark period inleds

Teknisk analys SCA B: Det blev ingen fortsättningsformation som stängde över standard line efter den senaste analysen. I fredags presenterade SCA nya siffror och aktien steg med hela 5,6 procent på dessa. Aktier som reagerar positivt på rapporter tenderar att gå betydligt starkare än börsen som helhet fram till nästa rapporttillfälle. Generellt går de aktier som stiger mycket på rapportdagen betydligt starkare de kommande månaderna än de aktier som stiger men inte lika mycket. Självklart stärker övriga positiva tekniska signaler som utbrott, dubbelbottnar och ett positivt börsklimat förutsättningarna för en positiv utveckling de närmaste månaderna.

Den långa trenden som jag använder bla lutningen på 200-dagars medelvärde för att peka ut är svagt nedåtriktad. Trendfasindikatorn har varit nere kring -6 men har nu tagit sig upp till nederdelen av jämviktspendlingszonen.

Volymbalansen är negativ men närmar sig nu tremånaderssnittet.

SMACD lämnade den 23 juli ett positivt lågt kors och nu utmanas nollzonen som om den passeras tolkas som en köpsignal.

Säsongsmässigt tillhör SCA-aktien de som brukar gå bra från nu till mitten av september.

SCA B har stått högre vid 7 av de 10 liknandet tillfällen (<MA-200, ROC-5>8, TR/C>5) en månad senare. Fredagens stängning 25% över det övre bollingerbandet innebär att den kortsiktiga rekylrisken är stor. Väljer man att agera direkt kan det därför vara en god idé att göra det med en minifuture där stoppen ligger strax under den senaste lågpunkten, med ett litet belopp.

Sammanfattning: Denna analys är på något längre sikt än normalt (1-3 månaders sikt). Tar man position vid ett positivt gap eller fortsättningsformation som tar ut 130,10 bör man när/om 139,50 nås flyttas upp stoppen till strax under föregående dags lägsta och därefter traila den så dag för dag tills nivån punkteras med en svag dagsstängning. Om vi bjuds på en lång candle under dagen (2% range) efter att 139,50 nåtts/passerats stängs positionen direkt utan att vänta på en dagsstängning. Den initiala stoppen placeras strax under den senaste lågpunkten.

Motstånd: 130,10 / 131,80 / 135,50 / 140,75
Stöd: 127,00 / 125,00 / 121,00 / 117,60

Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 78+.

Kinnevik B: Låg volla och tight range

Teknisk analys Kinnevik B: Det har inte hänt så mycket sedan föregående analys vilket kanske låter negativt. Jag tolkar det däremot som ett styrkebesked att inte aktien rekylerar ner efter en uppgång på 8,5 procent på rapportdagen. Sedan dess har Kinnevikaktien konsoliderat mellan 94 och 89 kronor. Sedan rapporten har Henrik Lundin (styrelsemedlem) flaggats för köp av 5000 aktier den 17/7.

Den långa trenden som bland annat indikeras av lutningen på 200-dagars medelvärde lutar nu svagt uppåt. Trendfasindikatorn noteras sedan den 27 maj i zonen där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier.

Volymbalansen är nu på väg att bli positiv.

SMACD lämnade i veckan som gick ett högt negativt kors och det följs ganska ofta av utmanande rekyler. Fortsätter konsolideringen kan dock momentumet avta och sedan följas av ett utbrott efter ett svagt momentum och förhoppningsvis låg volla.

Vid de 360 liknande tillfällen som jag hittar sedan 1997 har aktien stått högre/lägre en vecka senare vid ungefär lika många tillfällen. Efter en månad har priset varit högre vid 229 av dessa tillfällen. Snittutvecklingen en månad senare har varit +4,2 procent vid de 360 tillfällena.

Sammanfattning: Antingen köper man en fortsättningsformation helst kring ett stöd, vilket kan vara MA-20 eller den nedre delen av rapportstapeln, eller väntar man på ett kraftfullt utbrott upp över 94,15. Förutsättningarna för ett lyckat utbrott stärks om det sker när vollan är låg och om stängningen är stark under hög volym. När/om 103,50 nås flyttas lämpligen stoppen upp till strax under föregående dags lägsta och trailas så dag för dag tills nivån punkteras och då stängs positionen direkt (vänta inte på en dagsstängning). Om vi bjuds på en lång candle under dagen (2% range) efter att 103,50 nåtts/passerats stängs positionen direkt utan att vänta på en dagsstängning. Den initiala stoppen placeras strax under den senaste lågpunkten.

Motstånd: 94,15 / 96,00 / 100,00 / 106,60
Stöd: 89,80 / 88,75 / 86,90 / 83,45 / 82,20

Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 46+.