BNP Paribas

Vinnarbyrån

Inför vecka 32 – 2025

OMXS30: Punkteringen av MA-200 ökar risken för en svag höst

Teknisk analys OMXS30: För en vecka sedan skrev jag: ”OMXS30 har stärkt det positiva utseendet den senaste veckan genom att bryta upp över den viktiga motståndszonen kring 2565–2600. Priset rör sig nu norrut innanför begränsningarna för en stigande medellångsiktig trendkanal. Förutsatt att MA-200 håller vid ett återtest så kommer oddsen svänga över och tala för en stark höst från andra veckan i augusti. Om däremot MA-200 punkteras utan att snabbt återtas ökar risken för en nedgång mot MA-50 och ichimokumolnet. Skulle även detta område ge vika är det stor risk för en nedgång mot junilägsta vid 2413. Vid positivt börsklimat (som nu) har OMXS30 skvalpat omkring fram till perioden runt den 10 augusti då köparna kommit tillbaka och tagit upp indexet under ungefär en månads tid. Etablerar sig indexet åter under MA-200 kan vi räkna med en svag börs fram till början av oktober.”

Den gångna veckan inleddes med ett positivt gap men redan efter någon minut in i måndagshandeln markerades veckohögsta vid 2642. När måndagen stängdes hade en kraftfull bearish engulfing effektuerats. Veckan avslutades med ytterligare en bearish engulfing följt av att MA-200 punkterades i fredags. Totalt backade OMXS30 2,8 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu reducerats till 2,0 procent. I veckografen utvecklades en kraftfull bearish engulfing.

Den långsiktiga trenden, som jag bland annat definierar via lutningen på MA-200 är i det närmaste helt platt. I slutet av april effektuerades ett dödskors som jag dock inte fäster så mycket vikt vid. Trendfasindikatorn noteras i zonen där vi rekommenderas att agera med jämviktspendlande strategier och att vara beredda på tvära kast och slagig handel.

Volymen har hela veckan legat under det dagliga snittet men var störst i slutet av veckan under nedgångsstaplarna, vilket innebär att jag tolkar dem som distributionsstaplar. Volymbalansen är neutral till svagt negativ.

SMACD effektuerade i fredags det högsta negativa korset sedan slutet av februari och risken för ett utmanande nedställ har därmed ökat.

Andelen aktier på OMXSPI som steg den gångna veckan uppgick inte till mer än 37 procent. Just nu är det 40 procent av aktierna på large cap som noteras över MA-200, vilket är ett tydligt svaghetstecken. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.

Bredden mellan Bollingerbanden noteras inför dagen till 4,9 procent vilket är lägre än snittet vid 7,4 procent.

På ovansidan möter närmast MA-200 vid 2550 följt av 2560 och 2580 samt förra veckans högsta vid 2642.

På nedsidan möter närmast 2518 följt av zonen mellan 2510-2490 och 2465.

På lång sikt är jag neutral till svagt positiv.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag svagt positiv.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag svagt positiv.

Sammanfattning: Den senaste veckan inleddes med en ny tremånaders högsta men köparna tappade snabbt greppet och lämnade över taktpinnen till säljarna. Två distributionsstaplar kom att avsluta veckan som även föll ner genom 200-dagars medelvärde och golvet i den medellångsiktiga trendkanalen. Nu testas området kring MA-50 som om även den nivån ger vika ställer in siktet mot julilägsta kring 2500.

Om inte MA-200 snabbt återtas har risken ökat för en tids nedgång och det talar både säsongsanalysen och den tekniska bilden för. Vid de 39 tillfällen jag hittar där indexet stigit som nu eller mer de senaste tre månaderna och den senaste veckan fallit tydligt med priset under MA-200 har det vid 62 procent av fallen lett till nedgångar på en månads sikt. Det är ungefär det omvända när indexet noterats över MA-200.

Den långa trenden, definierad av MA-200 (tjocka svarta linjen) är i det närmaste helt platt. Nu vill jag inte se att rekylen som inleddes i veckan elimineras av en stark stängning över föregående dags högsta och att MA-200 återtas. Därefter vill jag se att en eventuell uppgång följs av en större bredd och positiv volymbalans med nya högre bottnar.

Med indexet under MA-200 är risken stor för att både augusti och september blir två svaga månader men vid positivt börsklimat har höstuppgången historiskt i många fall inletts i mitten av augusti.

Motstånd: 2550 / 2560 / 2580 / 2590-2610 / 2642
Stöd: 2518 / 2510-2490 / 2465

– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 17-.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag ligger på 80%.

SP500: Den tysta varningen – låg volatilitet, hög risk

Teknisk analys SP500: För en vecka sedan skrev jag: ”S&P 500 är överköpt, överälskad och eventuellt övervärderad. Placerarkollektivet väljer än så länge att fokusera på positiva nyheter och ignorera negativa som att de kunde varit värre. Det är lätt att tro att marknaden är vaccinerad mot nedgång men förr eller senare kommer vi bjudas på en utmanande nedgång, inte sällan inleds de när optimismen är som störst. Den långsiktiga trenden är stigande vilket de allt högre signifikanta topparna och bottnarna bekräftar. Priset noteras över både de korta, medellånga och långa medelvärdena som alla pekar upp. Redan om stödet vid 6200 ger vika kan det trigga ett tilltagande säljtryck ner mot MA-50 vid 6125, men om även bottnarna vid 5943 och framförallt 5767 punkteras utan att snabbt återtas kan den positiva långsiktiga bilden hotas. SMACD lämnade i onsdags det högsta negativa korset sedan den 12 december. Nu blir det intressant att om det inom de närmaste två veckorna leder till ett djupare omtag eller bara en pausformation.”

Den gångna veckan inleddes med en doji i ett ytterläge och därefter har varje dag stängt lägre än öppningen. Veckan avslutades med att priset bröt ner under både MA-20 och standard line. Totalt backade indexet 2,4 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu reducerats till 6,1 procent. I veckografen effektuerades en kraftfull bearish engulfing som till stor del liknar den vi såg i slutet av februari.

Räntan på den amerikanska tioåringen handlades den gångna veckan ner 9 punkter till 4,22 procent.

Den långa trenden som jag definierar genom bland annat lutningen hos 200-dagars medelvärde är stigande. Priset noteras ovanför MA-200 och ichimokumolnet. Trendfasindikatorn tog sig den 27 maj upp i zonen där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier. Indikatorn har nu vänt ner från den högsta nivån sedan slutet av juli förra året och med det sagt har risken för en utmanande rekyl och eventuellt nedgång ökat.

Volymen har bortsett från i måndags noterats klart över det dagliga snittet varje dag vilket innebär fyra distributionsdagar i rad vilket är en varningssignal.

SMACD lämnade den 31/8 ett negativt kors med utseendet av en negativ trampolin från en hög nivå, vilket vi inte sett sedan mitten av december.

Bredden (isens tjocklek definierat av andelen aktier som ingår i SP500 som noteras över MA-200) skrivs nu till 55 procent och antal aktier över MA-50 noteras kring 50 procent. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.

VIX (den förväntade vollan) steg den gångna veckan med hela 36 procentenheter för att stänga vid 20,4. Jag vill i positiva trender gärna se VIX mellan 17- och 10.

Bredden mellan bollingerbanden noteras kring 3,4 procent vilket är klart lägre än snittet vid 7,0 procent vilket är den lägsta vollan sedan den 24 februari. Efter extremt låg volla som nu är det inte ovanligt med stora rörelser i den riktning som ett kommande utbrott/punktering indikerar. I februari ledde det till en expansion söderut den följande månaden.

I den positiva vågskålen:
– 20 nya ATH sedan årsskiftet, senast igår
– Noteras över MA-200, MA-100 och MA-50
– Volymbalansen är positiv
– Ny högre lågpunkt vid 6201
– Både priset och lagging line noteras över ichimokumolnet
– Äkta gyllene kors den 1/7

I den negativa vågskålen:
– Överköpt
– Negativ divergens mot flera av de korta momentumindikatorerna
– Kraftfull bearish engulfing i torsdags den 31/7
– Punkterade i fredags MA-20 och standard line
– Trendfasindikatorn vänder ner från hög nivå

På ovansidan möter närmast 6247 följt av zonen vid 6290-6310 och 6340 samt 6427.

På nedsidan möter närmast området mellan 6215-6190 följt av 6140 och zonen mellan 6110-6090.

På lång sikt är jag positiv.

På medellång sikt (veckor till månader) är jag svagt positiv.

På kort sikt (dagar till veckor) är jag svagt negativ.

Sammanfattning: Inför den gångna veckan var indexet överköpt och måndagens doji i ytterläget varnade för att köparna kunde behöva en paus. Nu vet vi att så blev fallet, vilket även följer den historiska utvecklingen. Fredagens stängning noterades under både MA-20 och standard line och det blir nu intressant att se om köparna vågar sig tillbaka den kommande veckan, vilket oddsen talar för.

Efter tre normala årsuppgångar sedan början av april varnade både de korta och långa momentumindikatorerna för att en rekyl låg bland korten. Veckan avslutades med att både golvet i den stigande medellångsiktiga trendkanalen och den nedre begränsningen i den stigande kilen tillsammans med standard line punkterades. Andelen aktier som noteras över MA-200 har fallit ner till en bräcklig nivå och VIX har dragit upp över 20. Det är tydligt att det nu råder en viss nervositet inför de kommande veckorna.

Den långsiktiga trenden är stigande vilket de allt högre signifikanta topparna och bottnarna bekräftar. Priset noteras över både de korta och medellånga medelvärdena som än så länge pekar upp. Jag vill gärna se att priset kommer respektera MA-50 vid 6130 om nivån testas för att undvika en nedgång mot MA-200 vid 5900. Vänder indexet upp och den senaste ATH-nivån vid 6427 passeras ställs siktet på lite sikt in mot 6500-nivån på lite sikt.

Generellt brukar inledningen av augusti vara svag men köparna har i de flesta fall visat sig efter den första veckan i kräftmånaden.

Motstånd: 6247 / 6290-6310 / 6340 / 6427
Stöd: 6215-6190 / 6140 / 6110-6090

– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 20-.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag till 67%.

DAX: En hälsosam rekyl eller början på trendbrott?

Teknisk analys DAX: För en vecka sedan skrev jag: ”Punkteras 23620 utan att snabbt återtas ställs siktet in mot julilägsta vid 23050. Historiskt har DAX varit skvalpigt, även vid positivt börsklimat, fram till andra veckan i augusti.”

Den gångna veckan inleddes med en bearish engulfing och ett test av 50-dagars medelvärde. Efter ett par trevande dagar avslutades veckan med en punktering av både standard line, MA-50 och julilägsta vid 23620. Totalt backade indexet med 3,3 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu reducerats till 17,7 procent. I veckografen utvecklades en kraftfull bearish engulfing och ett negativt kors på en hög nivå hos SMACD.

Den långa trenden, som jag bland annat definierar genom lutningen hos MA-200, pekar uppåt. Trendfasindikatorn noteras sedan början av maj i zonen där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier men de senaste tre veckorna har indikatorn vänt ner från det överköpta läget och när nu på väg att testa styrkan ner mot jämviktspendlingszonen. Senast vi såg ett liknande utseende var i slutet av mars.

Volymbalansen (OBV) är neutral och noteras kring tremånaderssnittet.

SMACD lämnade den 22 juli ett negativt kors som varnade för att det behövdes en rekyl för att minska de obalanser som råder efter tre normala årsuppgångar sedan början av april.

Vollan (mätt i BBW) noteras nu kring 3,7 vilket är klart lägre än snittet vid 7,8.

Sammanfattning: Efter tre normala årsuppgångar sedan början av april började oddsen tala för en konsolidering och en eventuell rekyl. Nu vet vi att det blev både en kontraktion och en rekyl som inleddes i fredags då både standard line och MA-50 gav vika. DAX befinner sig fortsatt i en positiv långsiktig trend där priset noteras över ett stigande MA-200.

På nedsidan möter närmast MA-100 vid 23230 upp och därefter cloud span b vid 22785 följt av MA-200 vid 21930. Än så länge tolkar jag rekylen som hälsosam och köpvärd vid positiva fortsättningsformationer, förutsatt att de effektueras vid stöd med tanken på den låga vollan.

SMACD testar nu av nollan som är ett intressant stöd. En punktering av nivån som inte omgående återtas innebär en förhöjd risk för en nedgång typ den vi såg i slutet av mars/början av april.

Historiskt har DAX utvecklats svagt från nu till början av oktober men vid positivt börsklimat har köparna kommit tillbaka andra veckan i augusti.

Motstånd: 23620 / 23800 / 23925 / 24125
Stöd: 23845 / 23275 / 23050

– Cykelindikatorn noteras inför veckostarten kring 38-.
– Next day forecast indikerar att det är 52 procents chans för uppgång under måndagen.

Sinch: Söker fotfäste efter stark rapportreaktion

Teknisk analys Sinch: Det blev en uppgång med nästan 30 procent på 8 dagar efter föregående analys innan aktien toppade vid 37 kronor den 24 juli. Rapportgapet på 12,5% och en fortsatt uppgång till 24,75% uppgång samma dag var det väntat att en rekyl skulle inledas och det är just vad vi ser nu. Intressanta stöd där position kan tas i samband med positiva fortsättningsformationer är områdena kring 32,50 följt av 30,80 och 29,00 kronor.

Den långa trenden (MA-200 i dagsgrafen) som jag använder för att peka ut den långsiktiga trenden saknar i stort sett lutning. Trendfasindikatorn noteras sedan slutet av maj i området där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier.

Volymbalansen är positiv sedan den 2 maj.

När aktien befunnit sig över MA-200 och RSI-2 (gummisnodden) fallit ner under 5 har aktien stått högre/lägre i ungefär lika många fall en vecka senare. Efter en månad har aktien stått högre vid 27 av de 46 tillfällen jag hittar. Snittutvecklingen en månad senare har vid de 46 tillfällena varit +5,0%.

Sammanfattning: Det kan vara en god idé att invänta en positiv fortsättningsformation (stängning över föregående dags högsta, i den övre tredjedelen) innan man tar position, alternativt ett positivt gap upp över ett sekundärt motstånd. När/om 35,50 nås flyttas lämpligen stoppen upp till strax under föregående dags lägsta och trailas så dag för dag tills nivån punkteras och då stängs positionen direkt (vänta inte på en dagsstängning). Om vi bjuds på en lång candle under dagen (3% range) efter att 35,50 nåtts/passerats stängs positionen direkt utan att vänta på en dagsstängning. Den initiala stoppen placeras strax under fortsättningsformationens lägsta.

Motstånd: 35,20 / 36,15 / 37,00
Stöd: 32,50 / 30,80 / 29,00

Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 14-.

ABB: Bra edge på någon till några månaders sikt

Teknisk analys ABB: Rapporten den 17 juli mottogs positivt och inleddes först med ett gap på 5,3% och priset fortsatte upp så att uppgången till slut blev 9,6%. Aktier som reagerar positivt på rapporter tenderar att gå betydligt starkare än börsen som helhet fram till nästa rapporttillfälle. De aktier som stiger mycket (> 7%) på rapportdagen inleder däremot ofta en kortvarig rekyl som i de flesta fall brukar vara köpvärd. Generellt går de aktier som stiger mycket på rapportdagen betydligt starkare de kommande månaderna än de aktier som noterar en mer modest uppgång. Självklart stärker övriga positiva tekniska signaler som utbrott, inverterade HS-formationer, tretick, koppformationer och framförallt börsklimatet förutsättningarna för en positiv utveckling.

Den långa trenden som jag använder lutningen på MA-200 för att peka ut är i stort sett helt platt. Trendfasindikatorn noteras sedan början av juli i zonen där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier.

Volymbalansen är positiv sedan den 16 juni.

SMACD lämnade i fredags ett högt negativt kors och det kan trigga en konsolidering eller rekyl.

Sammanfattning: Denna analys är på någon månads sikt. En fortsättningsformation som effektueras högre än 600 kronor är intressant att haka på. Den initiala stoppen placeras strax under rapportgapets lägsta och när/om 675 kronor nås flyttas lämpligen stoppen upp till strax under senaste lågpunkt och ligger kvar tills 690 kronor nås då flyttas den upp och trailas dag för dag under nivån tills den punkteras och då stängs positionen. Om vi bjuds på en lång candle under dagen (2% range) efter att 690 kronor nåtts/passerats stängs positionen direkt utan att vänta på en dagsstängning.

Motstånd: 640 / 656 / 676 / 696
Stöd: 617 / 605-595 / 570

Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 46-.