Teknisk analys OMXS30: För en vecka sedan skrev jag: ”OMXS30 behåller en positiv grundtrend där en ny köpsignal i nollzonen hos SMACD skapar goda förutsättningar för en ny ATH, den 25:e för i år. Om däremot 3185 punkteras riskerar vi att bjudas på ett tilltagande säljtryck.”
Den gångna veckan inleddes med ett positivt gap och en stängning över 3200. I torsdag följdes det av en bullish engulfing och i fredags en initialt stark uppgång som efter att ha satt ett nytt ATH vid 3289 vände ner och effektuerade en bearish doji star. Totalt steg OMXS30 med 1,5 procent den gångna veckan vilket innebär att årets uppgång nu skrivs till 12,6 procent. Innan indexet vände ner i fredags noterades uppgången sedan lågpunkten den 21 juli till 5,4 procent.
Den långsiktiga trenden är fortsatt stigande och trendfasindikatorn noteras i zonen där vi rekommenderas att agera med positiva trendföljande strategier.
Volymen har varje dag, utom i torsdags legat över det dagliga snittet för de senaste tre månaderna. Volymbalansen är positiv sedan den 27 juli.
SMACD effektuerade för en vecka sedan en köpsignal i nollzonen som fortfarande är i spel.
Andelen aktier på OMXSPI som steg den gångna veckan uppgick till 50 procent. Just nu är det 57 procent av aktierna på large cap som noteras över MA-200. Isen tolkar jag som tjock om bredden överstiger 60, bräcklig mellan 50 och 60, men tunn om det är mindre än 50 procent av aktierna som noteras under MA-200.
Bredden mellan Bollingerbanden noteras inför dagen till 4,4 procent vilket är klart lägre än snittet vid 6,4 procent. Låg volla följs oftast av en expansion och det blir intressant att se om det blir uppåt eller nedåt denna gång. En passering av 3256 indikerar att det blir uppåt medan en punktering av 3185 indikerar att det blir söderut.
På ovansidan möter närmast motstånd kring 3255 följt av zonen kring 3290-3310 där vi bjöds på en ATH i fredags och 3350.
På nedsidan möter närmast 3235 följt av zonen mellan 3210-3185 och 3165 samt 3120.
På lång sikt är jag positiv.
På medellång sikt (veckor till månader) är jag positiv.
På kort sikt (dagar till veckor) är jag neutral till svagt positiv.
Säsongsmässigt har augusti fallit under augusti med i snitt 1,7 procent och bara stigit vid 41 procent av åren. Om vi bara studerar utvecklingen under augusti när indexet noterats över MA-200 har det varit uppgångar under månaden vid 65 procent av åren.
Vid de 1770 tillfällen sedan 1997 där indexet noterats med ett positivt börsklimat, lika låg volla som nu eller lägre och stigit med över 5 procent senaste kvartalet har indexet stått högre en vecka senare vid 1031 av dessa (58%). Lyfter vi på blicken har det noterats uppgångar en månad senare vid 61 procent av dessa tillfällen.
Sammanfattning: OMXS30 levererade för andra veckan i rad en stark vecka även om det efter fredagens ATH-notering, den 25:e för i år, föll tillbaka och effektuerade en bearish doji star. Totalt steg indexet med 1,5 procent under veckan, vilket utökar årets samlade uppgång till 12,6 procent.
Det tekniska läget i dagsgrafen är positivt där indexet noteras över både de korta- och långa medelvärdena. Volymen den gångna veckan noteras över snittet och volymbalansen är positiv sedan den 27 juli.
Den långa trenden (MA-200) är positiv och trendfasindikatorn uppmanar oss att agera med positiva trendföljande strategier.
I den positiva vågskålen placerar jag först den stigande positiva trenden följt av köpsignalen i SMACD för en vecka sedan, den positiva volymbalansen samt rekordnoteringen (ATH) i fredags. Historiskt har indexet vid liknande tekniska lägen stått högre en vecka senare vid 58 procent av fallen och en månad senare i 61 procent av dessa tillfällen.
I den negativa vågskålen noterar jag den tydliga bearish doji star-formationen så fort ATH markerats, vilket kan leda till en kortsiktig andhämtningspaus och något eller några omtag. Augusti är den sämsta månaden på året både vid positivt och negativt börsklimat även om det är fler år som stigit när indexet noteras över MA-200 än som fallit.
Slutsats: Min grundsyn är fortsatt positiv på både lång och kort. OMXS30 har visat underliggande styrka och noteras nu över standard line och MA-20. Fredagens doji star antyder att vi kan få en kortsiktig rekyl för att testa av utbrottsnivåerna, men så länge standard line vid 3180 respekteras är mitt huvudscenario att vi kommer få se nya rekordnoteringar inom kort. Punkteras 3115 utan att snabbt återtas är det stor risk för ett tilltagande säljtryck.
Motstånd: 3255 / 3290–3310 (ATH) / 3350
Stöd: 3235 / 3210–3185 / 3165 / 3120
– Cykelindikatorn noteras inför dagen kring 68-.
– Next Day Forecast indikerar chansen för uppgång idag till 51 procent och på en veckas sikt till 52 procent.